Політичний консалтінг, політичні комуніцкації, менеджмент виборчих кампаній
(044)-227-67-92

Політики-шоумени: чи можуть В. Зеленський та С. Вакарчук виграти вибори?

Вчора соціологічна компанія GfK Ukraine презентувала результати свого дослідження – в другому турі виборів Президента України В.Зеленський, С.Вакарчук та А.Гриценко перемагають всіх інших кандидатів. Цікавим тут є те, що серед цієї трійки двоє кандидатів В.Зеленський та С.Вакарчук не є політиками, а є шоуменами.

Попри певну парадоксальність, ця ситуація цілком вкладається в міжнародні тенденції. По всій Європі відбувається втрата довіри до традиційних партій – підтримку виборців отримують нові радикальні рухи і нові лідери, які змінюють усталений політичний порядок денний. Часто такими лідерами стають і шоумени.

На виборах президента Словенії в листопаді 2017 року в другому турі зустрілися діючий президент Борут Пахор та мер невеликого містечка Камнік, відомий стендап-комік та пародист Мар’ян Шарець.

До того як Мар’ян Шарець був обраний мером містечка Камнік, він вів декілька сатиричних шоу на словенському телебаченні та радіо. Став відомим завдяки своєму вигаданому персонажу Івану Серпентиншику, сільському жителю з Верхньої Крайни.
Пародував багатьох словенських політиків – президента Янеза Дрновшека, прем’єр-міністрів Антона Ропа, Янеза Яншу, Андрія Баюка та інших.

Слід зазначити, що в другому турі президентських виборів Мар’ян Шарець програв лише 40 тисяч голосів діючому президенту.

А далі, на парламентських виборах 3 червня 2018 року партія Мар’яна Шарця зайняла друге місце, що стало тріумфом для нової партії, яку ще недавно навіть не включали до соціологічних опитувань. Партія “Список Мар’яна Шарця” – це класична популістична партія, яка для досягнення результату заміксувала досить різнопланові тези – від підвищення соціальних стандартів до повної легалізації маріхуани.

В Італії “Рух п’ять зірок” заснований популярним коміком та блогером Беппе Грілло виграв парламентські вибори в березні 2018 року. “Рух п’ять зірок” зайняв перше місце, набравши 32% голосів, і в результаті отримав 222 з 630 депутатських місць в нижній палаті парламенту Італії, а також 109 з 315 місць в Сенаті.

Відомі актори і шоумени з самого початку завжди мають непогані стартові рейтинги. Це можна пояснити психологічним феноменом, так званим “ефектом знайомого”, який проявляється у необгрунтованій симпатії до знайомого об’єкту – чим частіше людина бачить когось, тим приємніше і привабливіше здається ця людина. Регулярна присутність в телеефірі певним чином формує “ефект знайомого” – виборцям здається, що вони знають цю людину та можуть судити про її особисті та навіть ділові якості.

Проте, одного цього не достатньо для успішної політичної кар’єри. Всі успішні виборчі кампанії політиків-шоуменів поєднує одне – вони змогли пред’явити виборцям політичну пропозицію, яка виділялася з поміж інших та вирішувала в оригінальний спосіб існуючі суспільні проблеми.

Корумповані еліти в Італії – це головна і загальновідома проблема, яка давно викликала роздратування у італійських виборців. В цих умовах з’явилась партія “Рух п’ять зірок”, яка запропонувала оригінальний шлях її вирішення – інструменти прямої демократії.

Пряма демократія – це базова ідея “Руху п’ять зірок” і розуміється як подальша еволюція представницької демократії. Ідея полягає в тому, що громадяни більше не передаватимуть свою владу партіям (маються на увазі старі та корумповані еліти), які діють в інтересах кланів та фінансових груп. Досягти успіху в боротьбі з цим можливо лише шляхом створення нових політичних інститутів, які базуються на можливостях інтернету та колективному прийнятті рішень.

ANSA/ GIORGIO BENVENUTI

На практиці “Рух п’ять зірок” обирав своїх кандидатів до італійського парламенту та Європарламенту шляхом онлайн-голосування зареєстрованими членами блогу Беппе Грілло. За допомогою мобільного онлайн-додатку, зареєстровані користувачі “Руху п’ять зірок” обговорюють, затверджують або відхиляють законодавчі пропозиції, які потім представляються депутатами партії.

Зокрема, виборчий закон “Руху п’ять зірок” був сформований через серію онлайн-голосування, як і кандидатура на пост Президента Республіки. Політичне рішення про підтримку скасування закону проти іммігрантів було прийняте в інтернеті членами “Руху п’ять зірок”, незважаючи на те, що воно було протилежним категоричній позиції засновника партії Беппе Грілло.

Ще одним антикорупційним правилом “Руху п’ять зірок” є те, що політика є тимчасовою службою: ніхто двічі обраний на будь-якому рівні, не може знову стати кандидатом і повинен повернутися до своєї справжньої професії. Особливістю руху є так званий принцип “нульової вартості”, відповідно до нього політика не має стати способом заробляти гроші.

Послідовно відстоюючи позицію зменшення витрат з публічних фінансів на утримання державного апарату, “Рух п’ять зірок” на загальних виборах у 2013 році відмовився від 42 млн євро державного фінансування, зібравши кошти на виборчу кампанію шляхом краудфандінгу через блог.

Отже, замість висновків слід зазначити, що підтримка політиків-шоуменів характерна не тільки для України. Але популярність в акторській або співочій кар’єрі є важливою лише на стартововму етапі, коли йдеться про впізнаваність кандидата. А далі, для справді політичної кар’єри політикам-шоуменам треба запропонувати суспільству змістовну політичну пропозицію. Ще одним викликом стане необхідність довести справжність – люди хочуть бути впевненими, що політик-шоумен не грає, а є самим собою. Тож сьогодні високі рейтинги В.Зеленського і С.Вакарчука є авансом суспільної довіри, яку їм ще необхідно буде виправдати.

Андрій Прокопенко, керуючий партнер “Прокопенко та партнери”

Джерело: Politeka

Назад до каталогу новин

Контакти

«Prokopenko & Associates»
01011, Київ, вул. Рибальська, 2
Телефони:
(044)-227-67-92
(044)-288-84-88
Замовити дзвінок
Написати лист:
contact@prokopenko.ua